logo
Wróć do listy

Jak wybrać pokrycie dachowe do domu energooszczędnego?

5 minut
Udostępnij

Energooszczędność to jeden z najważniejszych czynników kierujących wyborem technik i materiałów stosowanych w budowie domów w ostatnich latach.

Warto zaznaczyć, że spore znaczenie dla zużycia energii ma także rodzaj dachu, jak również wykorzystane pokrycie dachowe.

Dlaczego energooszczędność jest tak istotna przy budowie domu?

Każdego roku w Polsce przybywa domów, które są energooszczędne, a w wielu przypadkach nawet częściowo samowystarczalne. To część większego trendu, który skupia się na ograniczeniu zużycia energii i zmniejszeniu produkcji zanieczyszczeń w różnych obszarach życia. Globalna zmiana klimatu wymusza wprowadzanie licznych nowych regulacji, które wyznaczają zasady dotyczące m.in. budowy domów – w Polsce nowe reguły są uwzględniane w tzw. warunkach technicznych, które są systematycznie aktualizowane.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wskaźnik zużycia energii pierwotnej, oznaczany jako EP. Jego wartość stopniowo spada, a od 2021 roku graniczna wartość w nowych domach wynosi 70 kWh/m2 na rok. Oznacza to, że w skali roku na każdy metr kwadratowy powierzchni domu może przypadać maksymalnie 70 kWh zużycia energii elektrycznej z nieodnawialnych źródeł. To spora zmiana w stosunku do wcześniejszych wytycznych, które zakładały limit 90 kWh/m2/rok. Co więcej, w najbliższych latach możemy spodziewać się dalszego obniżenia wskaźnika EP – docelowo polskie domy mają być w jak największym stopniu samowystarczalne pod względem energetycznym.

Dla wartości wskaźnika EP znaczenie ma kilka czynników, w tym źródło energii wykorzystywanej przez dom. Nie można przy tym jednak pominąć zużycia – zapotrzebowanie pod tym względem zależy w dużym stopniu od konstrukcji domu, w tym wykonania dachu.

Jak dach wpływa na zużycie energii w domu?

Główną kwestią, która decyduje o wpływie konstrukcji dachu na zużycie energii, jest jego zdolność do zatrzymywania ciepła w budynku. Ciepłe powietrze unosi się do góry, przez co niezbędna jest przede wszystkim skuteczna izolacja. Z odpowiednimi rozwiązaniami możemy zmniejszyć straty ciepła nawet o jedną trzecią, co z kolei powoduje mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie. Warto także wspomnieć, że dach jest często idealnym miejscem na montaż paneli fotowoltaicznych, które pozwolą nam na samodzielną produkcję energii i zmniejszenie wskaźnika EP.

Dach energooszczędny – jak wygląda takie rozwiązanie?

Przy budowie dachu energooszczędnego warto postawić na proste i sprawdzone rozwiązania. Najlepszym kształtem pod względem zmniejszenia zużycia energii jest tradycyjny dach dwuspadowy, jak również jeszcze prostszy dach jednospadowy lub nawet całkowicie płaski. Wszystkie z tych rozwiązań ograniczają zapotrzebowanie na materiały i samą powierzchnię dachu, co wiąże się ze zmniejszonymi stratami ciepła. Blachodachówka to rozwiązanie, które pozwoli wykonać dach o nachyleniu już od 14°, dzięki czemu jest często stosowana w domach energooszczędnych.

Istotna jest także wytrzymałość zastosowanego pokrycia dachowego. Materiały, które szybko ulegają zużyciu, będą potrzebować wymiany po stosunkowo niedługim czasie – produkcja większości rozwiązań tego typu sama w sobie ma negatywny wpływ na środowisko. Dlatego dobrym wyborem będą trwałe pokrycia, takie jak dachy wykonane z blachy lub ceramiki.

Zadbaj o ekologię i ekonomię, stawiając na sprawdzone pokrycia dachowe z outletu

Przy budowie domu ekologicznego należy zwrócić uwagę także na opłacalność wykorzystanych metod i materiałów. Wiele elementów takiego budynku skupia się na samowystarczalności, która w długoterminowym ujęciu zapewnia niższe koszty eksploatacji. O oszczędności można zadbać już na samym początku – pod względem konstrukcji dachu dobrym wyborem będą pokrycia z outletu. To pełnowartościowe produkty, które są dostępne w znacznie niższych cenach.


Nie znalazłeś
odpowiedniej oferty?

Wypełnij krótki formularz i wyślij zapytanie do oddziałów z Twojej okolicy.
W ciągu 24h jeden z nich skontaktuje się z Tobą, aby ustalić szczegóły