logo
Wróć do listy

Jak wybrać odpowiednie pokrycie dachowe?

5 minut
Udostępnij

Właściwy wybór materiałów, z których wykonany będzie dach domu, ma ogromne znaczenie dla całej konstrukcji.

To istotne nie tylko ze względu na kwestie estetyczne, lecz także ochronę przed zjawiskami atmosferycznymi. Blacha trapezowa, blachodachówka, panele dachowe czy inne rozwiązania – jakie pokrycie dachowe wybrać?

Rodzaje pokryć dachowych

Jakie pokrycie dachowe będzie najlepsze? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników. W pierwszej kolejności warto zapoznać się z krótką charakterystyką dostępnych opcji – wśród najpopularniejszych materiałów znajdują się m.in. blacha oraz panele dachowe.

Pokrycia dachowe z blachy

To jedna z najczęściej wybieranych opcji. Dach z blachy charakteryzuje się niskim kosztem wykonania, wysoką wytrzymałością na zmienne warunki atmosferyczne, a także szerokimi możliwościami dostosowania. W razie potrzeby można wykonać różnego rodzaju obróbki, obejmujące m.in. zmianę koloru dachu, nawet po ukończeniu budowy. Na uwagę z pewnością zasługuje trwałość takiego materiału – odpowiednio przygotowane pokrycie dachowe z blachy może wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat. Co więcej, jest to bardzo uniwersalny materiał, który może znaleźć zastosowanie nawet na kompletnie płaskim dachu, jak i przy bardziej skomplikowanych kształtach. Wiele zależy jednak od dokładnego rodzaju blachy – możemy wybrać blachę stalową, aluminiową, z posypką, miedzianą lub cynkową.

Dachówki ceramiczne

To tradycyjny wybór przy konstrukcji dachu, który również znajduje szerokie zastosowanie w polskich domach. Charakterystyczna konstrukcja w połączeniu z odpowiednimi materiałami pozwala sprawnie odprowadzać wodę opadową, a jednocześnie zachować odporność na skrajne temperatury. W efekcie dachówki ceramiczne doskonale radzą sobie z polskim klimatem, a ponadto pozwalają na bezproblemowe wykonanie dachów o skomplikowanych kształtach. Należy jednak mieć na uwadze, że ceramika to stosunkowo ciężki materiał, przez co niezbędne jest mocne wsparcie dla dachówek. To sprawia, że koszt wykonania takiego dachu może być znacznie wyższy niż w przypadku blachy.

Dachówki cementowe, gont, strzecha

To niektóre z pozostałych opcji, które można wziąć pod uwagę. Dachówki cementowe wyróżniają się przede wszystkim bardzo dużą wytrzymałością, lecz łączy się ona także ze sporym ciężarem. Gont może zapewnić doskonałą izolację akustyczną, a przy tym dobrze sprawdzi się przy złożonych kształtach dachów; takie rozwiązanie wymaga jednak impregnacji i ostrożnego montażu. Strzecha obecnie jest już mało popularną opcją, ale również może nadal znaleźć zastosowanie w budownictwie ze względu na trwałość i ciekawy wygląd. Taki materiał jest stosunkowo częstym wyborem w różnego rodzaju atrakcjach turystycznych.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze pokrycia dachowego?

Aby wybrać odpowiednie pokrycie, należy przede wszystkim sprawdzić, czy dany materiał poradzi sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi panującymi w Polsce. Do tego istotną kwestią jest kąt nachylenia dachu – nie wszystkie pokrycia sprawdzą się przy kształcie, na który chcemy je postawić. Nie bez znaczenia są tutaj także koszty: choć na dachu zdecydowanie nie warto oszczędzać, warto mieć na uwadze, że cena wykonania może stanowić istotną część kosztów budowy całego domu. Pod względem możliwości na zaoszczędzenie bez utraty jakości zdecydowanie wygrywa blachodachówka.

Plan zagospodarowania a pokrycie dachowe

Wytyczne dotyczące konstrukcji dachu, a nawet jego koloru, mogą być określane przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To istotne zwłaszcza w terenach górskich, gdzie płaski dach zwykle będzie zabroniony. Informacje na ten temat można znaleźć w urzędzie gminy lub na stronie internetowej – warto sprawdzić wymogi dotyczące dachu jak najwcześniej, by móc odpowiednio rozplanować budowę domu.

Czy warto kupić pokrycia dachowe w outlecie?

Szukając oszczędności przy budowaniu dachu, warto zwrócić uwagę między innymi na oferty outletowe. To rozwiązanie, które pozwoli nam znacznie zmniejszyć wydatki. Co więcej, przy odpowiednio dobranych materiałach nie musimy obawiać się kwestii stabilności i trwałości dachu. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj blacha – tworzywa tego typu mogą sprawnie służyć przez dziesiątki, a nawet setki lat, co sprawia, że bez wątpienia warto sprawdzić produkty dostępne w outlecie.


Nie znalazłeś
odpowiedniej oferty?

Wypełnij krótki formularz i wyślij zapytanie do oddziałów z Twojej okolicy.
W ciągu 24h jeden z nich skontaktuje się z Tobą, aby ustalić szczegóły