logo
Wróć do listy

Ile wynosi koszt budowy dachu?

5 minut
Udostępnij

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji każdego domu

Koszt budowy wynosi przeważnie kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednak wiele zależy od rodzaju dachu, wybranych materiałów i kilku innych kwestii. Na co zwrócić uwagę i jak zaoszczędzić na budowie dachu?

Przebieg budowy dachu – jakie prace należy wykonać?

Proces budowy dachu jest dość skomplikowany, a wszystkie poszczególne etapy wiążą się z pewnymi kosztami. Dokładny przebieg może być różny w zależności od rodzaju konstrukcji i wykorzystanych materiałów, jednak w większości przypadków pierwszy etap stanowi wzniesienie więźby. To wydatek rzędu 30-100 zł za metr kwadratowy, wliczając w to koszt montażu. Tak duża rozbieżność wynika przede wszystkim z różnych potrzeb dotyczących poszczególnych rodzajów dachu – co więcej, koszt może być wyższy, gdy zdecydujemy się na poddasze użytkowe. Więźbę należy pokryć folią wstępnego krycia (koszt 2-8 zł/m2) lub deskami (10-25 zł/m2).

Na tak przygotowanej więźbie można przystąpić do łacenia, czyli przybicia łat dachowych. Tutaj musimy liczyć się z wydatkami w okolicach 5-10 zł/m2. Kolejny etap to montaż rynien, okapu i okien dachowych – łączny koszt będzie bezpośrednio zależeć od liczby i rodzaju dodatkowych elementów dachu. Dopiero wtedy przechodzi się do układania pokrycia dachowego: jeśli postawimy na dachówkę ceramiczną, możemy spodziewać się kosztów w zakresie 30-80 zł/m2, z kolei za blachodachówkę zapłacimy przeważnie 20-60 zł/m2. Istotne jest także skuteczne ocieplenie dachu. Wełna mineralna to jedna z najczęstszych opcji – jej koszt to 30-60 zł/m2.

Co składa się na koszt budowy dachu?

Jedną z najważniejszych kwestii jest powierzchnia domu, a tym samym powierzchnia dachu. Większość kosztów jest zależna od ilości wykorzystanych materiałów, których koszt jest przeważnie przeliczany na metry kwadratowe. Znaczenie ma tutaj także kąt nachylenia dachu. Należy mieć na uwadze, że wybór w tym obszarze może być podyktowany nie tylko naszymi preferencjami, lecz także oficjalnymi wymogami przedstawionymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Dla przykładu na obszarach górskich konieczne będzie wzniesienie dachu o nachyleniu przeważnie powyżej 25 stopni ze względu na konieczność skutecznego odprowadzania śniegu.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest sam kształt dachu – bardziej skomplikowane konstrukcje będą wymagać dodatkowych prac związanych z przycinaniem materiałów, a ponadto sam montaż będzie trudniejszy. W polskim budownictwie dominują dachy dwuspadowe, które są stosunkowo proste w przygotowaniu, co wiąże się także z niskimi kosztami budowy.

Wybór pokrycia dachowego może mieć ogromny wpływ na ostateczne koszty. Dachówki ceramiczne i betonowe są nawet kilkakrotnie droższe niż blachodachówka i inne konstrukcje z blachy. Na koniec warto zaznaczyć także rolę dodatkowych elementów w całym kosztorysie – montaż rynien, okien dachowych czy okapu, to kolejne źródła wydatków.

Ile kosztuje dach? Podsumowanie

Ile zatem należy łącznie zapłacić za dach? Do naszych obliczeń przyjmiemy prostą, dwuspadową konstrukcję z wykorzystaniem blachodachówek, o łącznej powierzchni 120 m2. Oto przybliżony kosztorys takiej realizacji:

  • więźba – od 3,6 tys. do 12 tys. zł;
  • pokrycie więźby – od kilkuset złotych (najtańsza folia) do 3 tys. (deski);
  • łacenie – od 1 do 2 tys. zł;
  • montaż blachodachówek – od 3,6 tys. do 6 tys. zł (w przypadku dachówek ceramicznych koszt mógłby wynieść nawet ponad 10 tys. zł);
  • instalacja rynien, okien i innych dodatkowych elementów – łącznie ok. 2 tys. zł;
  • ocieplenie dachu – od 3,6 do 9 tys. zł.

Za najprostszy dach tego rodzaju zapłacimy około 15 tys. zł. Jeśli jednak chcemy zadbać o lepszą jakość i trwałość wykorzystanych materiałów, musimy liczyć się z wyższymi wydatkami – typowy koszt 120-metrowego dachu z blachodachówek wynosi ok. 30 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć cenę montażu i ewentualnych utrudnień, które mogą wydłużyć pracę.

Jak zaoszczędzić na budowie dachu, nie rezygnując z solidnego wykonania?

Decydujące znaczenie ma tutaj standard wykorzystanych materiałów. Dzięki specjalnym ofertom dostępnym online możliwe jest połączenie jakości, wytrzymałości i atrakcyjnej ceny. Odpowiednim wyborem pod tym względem jest skorzystanie z outletu – końcówki serii lub inne produkty, które z różnych powodów nie sprzedały się w standardowym obrocie, są dostępne w znacznie niższych kwotach, oferując taką samą jakość.


Nie znalazłeś
odpowiedniej oferty?

Wypełnij krótki formularz i wyślij zapytanie do oddziałów z Twojej okolicy.
W ciągu 24h jeden z nich skontaktuje się z Tobą, aby ustalić szczegóły